Shop Floor Talk  

Go Back   Shop Floor Talk > Welding and Metalworking Forums > Welding

SFT Search:   
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 05-12-2015, 09:19 PM
Windy_Acres's Avatar
Windy_Acres Windy_Acres is offline
Chairman of the Headboard
 
Join Date: Jun 2012
Location: Northern Illinois
Posts: 5,562
Default Price of new steel right now ?

I picked up some steel this morning. I networked the purchase, went and picked it up, and they would not accept any $ for it. I need to pay for it, but I dont know how much it cost. Ive been buying used steel for the several years now, and no longer have a clue what new steel brings.

Anybody have a ball park of what the price per pound is ?

I picked up 4' of 3 x 3 x .250

and 20' of 2" x 3/16" flat bar.

and 20' of 2" x 1/4" flat bar.

Thanks !
__________________
Whiskey bottles, and brand new cars, Oak tree you're in my way....
Reply With Quote
  #2  
Old 05-12-2015, 10:39 PM
toprecycler's Avatar
toprecycler toprecycler is offline
Elite Member
 
Join Date: Jan 2009
Location: Petoskey, Michigan
Posts: 2,033
Default

I usually use $1 a pound for our shop average. It varies due to what material and shape you are getting and I usually am not allowed to see prices unless I see it on customers receipt so this is only a rough estimate. Probably will be high compared to what you will pay.
3x3x1/4 angle or tube
Angle is 4.9# per foot= $19.6 for 4'
Tube is 8.81# per foot= $35.24 for 4'
3/16 x 2" is 1.275# per foot= $25.50 for 20'
1/4" x 2" is 1.7# per foot = $34 for 20'

Brian
__________________
Brian

You don't know what you don't know.

"It's what you learn after you know it all that counts." John Wooden
Reply With Quote
  #3  
Old 05-12-2015, 11:16 PM
LKeithR's Avatar
LKeithR LKeithR is offline
Hey...wait...is there a prize?
 
Join Date: Aug 2011
Location: Langley, B.C.
Posts: 3,953
Default

Just so happens this arrived at our shop today...

1/4 x 1-1/2 flat..........................$ 64.00/100
1/4 x 2 flat.................................$ 64.40/100
1/4 x 5 flat.................................$ 64.30/100
1-1/2 x 1-1/2 x 1/4 angle...........$ 64.45/100
2 x 2 x .188 HSS tube.................$ 66.00/100
2-1/2 x 2-1/2 x .188 HSS tube...$ 66.00/100
1/4 MS plate...............................$ 50.00/100

Shipping was $45.00 to two locations (plate was shipped to another shop for shearing).......Total order weight.....1068 lbs.

This was for a decent order of full length, full sheet material. If we were buying cut to length pieces from a place like Metal Supermarket the price would be a lot more. For example, yesterday I bought two 10-1/2" long pieces of 3/4 x 6 MS flat from Metal Supermarket. Total price was $38.83 or about $143/100...
__________________
Keith

Measure twice and cut once...or...wait, was that the other way around?
Reply With Quote
  #4  
Old 05-13-2015, 06:19 AM
weldor2005's Avatar
weldor2005 weldor2005 is online now
Perpetuus Discipulus de Vita
 
Join Date: Feb 2007
Location: Marinette, WI - Menominee, MI
Posts: 2,710
Default

Quote:
Originally Posted by toprecycler View Post
I usually use $1 a pound for our shop average. It varies due to what material and shape you are getting and I usually am not allowed to see prices unless I see it on customers receipt so this is only a rough estimate. Probably will be high compared to what you will pay.
3x3x1/4 angle or tube
Angle is 4.9# per foot= $19.6 for 4'
Tube is 8.81# per foot= $35.24 for 4'
3/16 x 2" is 1.275# per foot= $25.50 for 20'
1/4" x 2" is 1.7# per foot = $34 for 20'

Brian
i'm about here, Flat bar is almost considerably affordable, once getting into structural steel it gets a little more gold put in the kiln.
__________________
David

David Finch Mixed Media Creations
My YouTube Channel

"Of all of our inventions for mass communication, pictures still speak the most universally understood language." - Walt Disney

"Formal education will make you a living;
Self education will make you a fortune." - Jim Rohn
Reply With Quote
  #5  
Old 05-13-2015, 07:49 AM
Windy_Acres's Avatar
Windy_Acres Windy_Acres is offline
Chairman of the Headboard
 
Join Date: Jun 2012
Location: Northern Illinois
Posts: 5,562
Default

Excellent guys, I thank you for the info !!!
__________________
Whiskey bottles, and brand new cars, Oak tree you're in my way....
Reply With Quote
  #6  
Old 05-13-2015, 09:36 AM
dubby's Avatar
dubby dubby is offline
Director: Fish Seduction
 
Join Date: Apr 2006
Location: Lubbock, TX
Posts: 8,930
Default

I called week before last for a quote on 1.5 square tube, .25 wall. Was told $2.54 per foot (domestic).

It's the most recent I've got, and I skipped it because I would've ended up with 20 extra feet I don't need right now and no way I would've gotten paid for the whole thing.
__________________
I've always had more time than money.

www.nfpd.us
Reply With Quote
  #7  
Old 05-13-2015, 07:56 PM
TriHonu's Avatar
TriHonu TriHonu is offline
Senior Member
 
Join Date: May 2007
Location: St Paul, Minnesota, USA
Posts: 408
Default

From Discount Steel:

4' of 3 x 3 x .250 - 35.24 lbs, $41.47

20' of 2" x 3/16" flat bar - 12' (15.30 lbs, $23.71), 8' (10.20 lbs, $25.81) Total $49.52

20' of 2" x 1/4" flat bar 12' (20.40 lbs, $37.74), 8' (13.60 lbs, $35.16) Total: $72.90

Grand Total: $163.89
Total Weight: 94.74
Avg cost per lb including cut charges: $1.73
__________________
There is nothing quite as permanent as a good temporary repair.
People are not the solution, because Most People are the problem...
Reply With Quote
  #8  
Old 05-13-2015, 09:38 PM
Windy_Acres's Avatar
Windy_Acres Windy_Acres is offline
Chairman of the Headboard
 
Join Date: Jun 2012
Location: Northern Illinois
Posts: 5,562
Default

Thanks again guys,

I can remember the good old days , where $500 would buy me a straight truck flatbed load of "stock" steel for the shop, including sheet goods. I used to marvel back then, how far a dollar went.

Now I go into shock, every time I buy steel !
__________________
Whiskey bottles, and brand new cars, Oak tree you're in my way....
Reply With Quote
  #9  
Old 05-13-2015, 10:13 PM
TriHonu's Avatar
TriHonu TriHonu is offline
Senior Member
 
Join Date: May 2007
Location: St Paul, Minnesota, USA
Posts: 408
Default

The last time I was at the scrapyard I was surprised at the amount of good usable steel sections that were sold for scrap.

Across the parking lot at my brothers shop is a Scrapper. He gets paid to haul stuff away and occasionally gets some nice stuff. He lets my brother buy it for same price as he would get at the yard.

I got a bunch of aluminum pipe from him and a few other things. You can't save it all, but is sure nice to save a few bucks.
__________________
There is nothing quite as permanent as a good temporary repair.
People are not the solution, because Most People are the problem...
Reply With Quote
  #10  
Old 05-13-2015, 10:18 PM
toprecycler's Avatar
toprecycler toprecycler is offline
Elite Member
 
Join Date: Jan 2009
Location: Petoskey, Michigan
Posts: 2,033
Default

Quote:
Originally Posted by dubby View Post
I called week before last for a quote on 1.5 square tube, .25 wall. Was told $2.54 per foot (domestic). It's the most recent I've got, and I skipped it because I would've ended up with 20 extra feet I don't need right now and no way I would've gotten paid for the whole thing.
my boss told me his retail is over $5 a foot on that. Makes me go hummm. And we can't make money on what we do?

Brian
__________________
Brian

You don't know what you don't know.

"It's what you learn after you know it all that counts." John Wooden
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Web Search:

All times are GMT -5. The time now is 07:26 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.